Affisch för tv-serien Fåret Shaun 2007-03-05

Fåret Shaun

Shaun är bondgårdens svarta får, och har alltid för sig en massa upptåg och fårhyss. Varje gång bonden vänder ryggen till kommer Shaun och hans fräcka kompisar på nya, vilda planer och det ser svart ut för den stackars gamla fårhunden Bitzer som ska förhindra fårflockens fårbrytelser.

Fåret Shaun på TV

Här ser du när Fåret Shaun visas på TV under de närmaste sju dagarna.

  1. Barnkanalen – avsnitt 4 av 20
  2. Barnkanalen – avsnitt 4 av 20
  3. Barnkanalen – avsnitt 5 av 20
  4. Barnkanalen – avsnitt 5 av 20
  5. Barnkanalen – avsnitt 6 av 20

Streama Fåret Shaun

Fåret Shaun finns just nu att streama med abonnemang i Sverige.

Om Fåret Shaun

Shaun the Sheep

Fåret Shaun hade premiär 2007 och har 170 avsnitt fördelade på 6 säsonger. Ett avsnitt är vanligtvis omkring 7 minuter långt. Serien är skapad av Richard Starzak och är avslutad.

Skådespelare

  • Justin Fletcher
    Shaun / Timmy / The Pigs / Mowermouth (voice)
  • John Sparkes
    Bitzer / The Farmer (voice)
  • Kate Harbour
    Timmy's Mother (voice)
  • Rich Webber
    Shirley (voice)
  • Simon Greenall
    The Twins (voice)

Senaste avsnittet

Fleece Navidad

2025-12-01 | avsnitt 20

Shaun goes extra Christmassy for the background of the Farmer's Christmas card photo by secretly knitting festive jumpers to brighten it up.

Säsonger för Fåret Shaun

  • Säsong 6

    Säsong 6

    2025 | 20 avsnitt

  • Säsong 5

    Säsong 5

    2016 | 20 avsnitt

  • Säsong 4

    Säsong 4

    2014 | 30 avsnitt

  • Säsong 3

    Säsong 3

    2012 | 20 avsnitt

  • Säsong 2

    Säsong 2

    2009 | 40 avsnitt

  • Säsong 1

    Säsong 1

    2007 | 40 avsnitt

  • Specials

    Specials

    2008 | 8 avsnitt

Serien är skapad av

  • Richard Starzak

Genrer